[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Jihočeský kraj


Hrobka rodu Buquoy

Buquoyská hrobka byla postavena v letech 1890 - 1892 v pseudogotickém slohu podle návrhu architekta Josefa Schulze z Prahy.

Hrobka je orientovaná stavba s pětibokým presbytářem, na jižní straně umístěn šnek do zvonice. Je zděná z atypových polévaných cihel, tympanon portálu kaple je obložen mozaikou podle výtvarné předlohy Maxe Švabinského.

Hlavní loď je čtvercová, překlenutá jedním polem hvězdové klenby s hruškovitě profilovanými žebry ukončenými na příporách. Boční lodě jsou sklenuty segmentově. Zdivo obvodových konstrukcí prolamuje šest oken s gotickými kružbami, zasklenými katedrálním sklem. V místě proniku střešních ploch hlavní a příčné lodě je osazena sanktusníková věžička se zvonicí. Předsíň, otevřená osově i na boční schodiště, je zaklenuta jedním polem křížové klenby.

V presbytáři je pět nik, pod bočními loděmi další čtyři niky pro uložení rakví. Pod kaplí je pod úroveň terénu zapuštěna krypta, opakující v zásadě dispozici kaple. V tympanonu portálu krypty je velký znak rodu Buquoy.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.novehrady.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 05.08.2004 v 15:03 hodin


Copyright 1998-2021 © Luděk Šorm