[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Jihočeský kraj


Centrum Ostravy má být ostrovem zábavy (PRÁVO 15.9.2005 - Karel Balcar)

Černá louka by se do čtyř let mohla za stopadesát miliónů změnit v areál
plný atrakcí
Velké ruské kolo, lanovka, muzeum tramvají, amfiteátr, vláček, terénní cyklodráha, přírodní bludiště a další novinky ve Slezskoostravském hradu, areálu Miniuni i výstavišti. Tak vidí přeměnu ostravské Černé louky ve velký zábavní areál ředitel městské společnosti Ostravské výstavy Karel Burda.
První finanční předpoklady na zřízení velkého zábavního centra v objemu 150 miliónů korun jsou již zpracovány v investičním plánu Ostravských výstav do roku 2009. Za to by se podle Burdy dalo pořídit vše kromě lanovky. Rozvoj 15hektarového areálu v centru Ostravy chce financovat postupně, zejména z městských peněz. Přitom slíbil velmi bedlivě dohlížet na práci stavařů a neustále cenu tlačit co nejníže.
Burda to považuje v Ostravě za zcela ojedinělý jev. Zároveň upozornil, že rozvoj Černé louky podle zveřejněné vize je zcela na vůli představitelů města. Zastupitelé s ní byli již seznámeni a v drtivé většině ji podporují. Muzeum i lanovka Součástí areálu Černá louka je i krytý golfový simulátor či sklep strašidel. Jasná zatím není budoucnost starých pavilónů C, E a Z. Burda naznačil, že by se nebránil jejich demolici a vstupu soukromého investora pro výstavbu
objektu s kulturněspolečenským využitím. Počítá také se zvětšením parkovacích ploch.
Za jedinečný projekt označil muzeum tramvají. Nabídne pohled na 21 tramvají, které od roku 1912 jezdily v Ostravě. "Bude tak zmapován systém dopravy města v celém historickém průřezu. Expozici doplní i historické autobusy a trolejbusy. V ostatních muzeích většinou pocházejí vystavované exponáty z různých míst. My zde ale budeme mít jen vozy, které jezdily v Ostravě," dodal Burda. U muzea by měla být i historická zastávka, z níž budou zejména o víkendech vyjíždět staré vozy na okružní jízdy městem. Na realizaci si zřejmě nejdéle počká lanovka. Měla by vyjíždět od ruského kola nedaleko hradu a návštěvníky provézt přes areál Dolní oblasti Vítkovic. Prohlídková trasa by měla měřit asi čtyři kilometry a v lanovce by s cestujícími měl jezdit i průvodce a nabízet odborný výklad.

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 29.09.2005 v 08:44 hodin


Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm