[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Jihočeský kraj


Miniuni čeká na pohyblivé modely (Mladá fronta DNES 15.09.2005 Autor: PETR KUDELA)

Vedle něj vyroste muzeum ostravských tramvají i s historickou zastávkou a projížďkami

Prohlídka modelů staveb v Miniměstečku v centru Ostravy by už neměla být příští rok tak drahá a nudná. Ostravské výstavy jej chtějí oživit i muzeem tramvají.

Ostrava - Vlakové nádraží, pohyblivé mechanismy pro děti, plavební komory či několikrát zvětšené lidské orgány by měly už příští rok přilákat více lidí do Miniměstečka s třemi desítkami plastových modelů významných staveb.

"Návštěvník měl dosud prohlídku hotovou za deset až patnáct minut, pak mohl jít maximálně do restaurace a děti se tu nudily. To chceme změnit," řekl ředitel ostravských výstav Karel Burda. Ostravské výstavy převzaly areál v září od města, které v létě koupilo Miniměstečko za čtyřiadvacet milionů korun. Znalecký odhad města na modely a restauraci činil jen dvacet milionů, další čtyři miliony ostravští radní "přispěli" majitelům z firmy Abatec na zaplacení daně.
Zůstává jen syn

Podle dohody převzaly výstavy i pět z devíti zaměstnanců firmy Abatec, další neměli zájem. "Jeden ze spolumajitelů, architekt Dušan Rosypal se stal zaměstnancem Ostravských výstav. Středisko Miniuni povede a bude se starat o jeho rozvoj," řekl Karel Burda.
Jeho otec Miroslav Rosypal, který rád Miniměstečko vychvaloval jako záchranu pověsti celého města, neměl o podobné podřízené postavení zájem. "Není ani zaměstnancem, ani poradcem. Poskytli jsme mu jedinou úlevu - do konce září může využívat bezplatně jednu kancelář v budově areálu," dodal ředitel.
Vedle budou staré tramvaje

Hned u Miniuni má vyrůst muzeum ostravských tramvají. "Málokdo ví, že v Martinově jsou uschovány dvě desítky tramvají, nejstarší zhruba z roku 1910. Žádné jiné město se nebude moci pochlubit takovým historickým průřezem rozvoje městské dopravy jako Ostrava," upozornil Burda.
V plánech má i vybudování historické zastávky u Miniuni a vyhlídkové projížďky starými tramvajemi centrem města do Vítkovic a zpět.
Řešením je velká vstupenka

Ostravské výstavy připravují řešení drahých vstupenek. Mohla by se například začít prodávat mnohem levnější rozšířená vstupenka na více dní do hradu, zoo, muzea, Miniměstečka a radniční věž. A co ztrátová restaurace v areálu? Tu Ostravské výstavy raději hned
pronajaly za pár tisíc korun měsíčně

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 30.09.2005 v 10:35 hodin


Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm