[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Jihočeský kraj


Ukázka plavení dříví

UKÁZKA PLAVENÍ DŘÍVÍ U JEŽOVÉ V NEDĚLI 8. ČERVENCE, DALŠÍ SE CHYSTÁ NA 15. ČERVENCE 2007
V neděli 8. července se krátce po poledni začali scházet k hraničnímu potoku Ježová / Iglbach trousit první turisté na ukázku plavení dříví. Před druhou hodinou dorazili i plavci Franz a Johann z nedalekého Aigenu oblečení do starobylých pracovních oděvů. Píšťalka svolala plavce i diváky. "Stavba plavebního kanálu začala čtvrtého května roku 1789 v bývalé osadě Růžový Vrch, nejprve byl postaven zkušební úsek od rozvodí sem, k potoku Ježová, ještě před tím než přišla císařsko-královská dvorská komise, která povolila její pokračování. První etapa stavby došla v roce 1793 na Jelení Vrchy", tak hovořil plavební ředitel Hynek Hladík o historii Schwarzenberského plavebního kanálu. Na závěr přišel na řadu plavební rozkaz. V něm zaznělo, že se má v dostatečném množství dostavit plavební personál s potřebným nářadím. Hladík se rozhlédnul po zhruba pěti stovkách mužů, žen a dětí z Čech i z Rakouska a konstatoval: "Slyšel jsem, že na Lipensku je velká nezaměstnanost. Že vás přijde tolik moc, to jsem tedy překvapen. Koukám ale, že jen několik Vás přišlo i s nářadím. Co Ty, děvče", obrátil se Hladík na starší Rakušanku, "proč nemáš plavební hák?" "Já se přišla jen podívat!" Plavební háky dostali tak jeden český a jeden rakouský turista. Plavci byli posláni, aby vhazovali v Rakousku dříví, Hladík otevřel stavidla, voda nesoucí polena proudila z Rakouska do Čech. Při té nejtěžší práci, při vytahování dříví v Čechách pracovali i další turisté.
Krátce po skončení plavení dříví vydal plavební ředitel tento plavební rozkaz na nedělní ukázku:
Plavební rozkaz č.5/2007 k provedení ukázkové plavby dříví
Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví
v neděli dne 15.července 2007 na Jeleních Vrších .

Plavbu nařizuji provést od lesovny na Jeleních Vrších zhruba 50 sáhů za hranicí prvního a druhého úseku po potok Hučice cca 20 sáhů před sáhovým kamenem 34. Splaveno bude zhruba 1/2 sáhu dlouhého a 1/2 sáhu palivového dřeva.

Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.

Nástup personálu bude o druhé hodině po poledni.

Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.

Obecní úřady, hostince a hotely v oblasti Schwarzenberského plavebního kanálu žádám o vyvěšení tohoto mého plavebního rozkazu na veřejném místě.

Hynek Hladík, plavební ředitel
Ukázky plavení dříví jsou součástí projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, který připravilo folklorní sdružení Libín-S Prachatice spolu s rakouským sdružením cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald a se spolkem SUNNSEITN. Spoluorganizátorem je Rakouské kulturní fórum v Praze. Projekt podpořili: Evropská unie z Dispozičního fondu, Jihočeský kraj, Česko-německý fond budoucnosti, obec Nová Pec, město Prachatice, senátor a starosta města Hluboká nad Vltavou Tomáš Jirsa, Miloš Kratochvíl. Hlavním sponzorem je s.p. Lesy České republiky.
Patronem projektu je ministr zahraničí a senátor Karel Schwarzenberg.

Hynek Hladík
manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu a plavební ředitel
tel. +420 602272442
fax +420 388317609
e-mail hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 11.07.2007 v 10:57 hodin


Copyright 1998-2023 © Luděk Šorm