[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Jihočeský kraj


10. ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

10. ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu bude v sobotu 11. září 2010 u bavorských hranic
Folklorní sdružení Libín-S Prachatice je již asi deset let nositelem hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
Projekt chce připomenout práci plavců z bývalého Prácheňského kraje v ústí řeky Groβe Mühl do Dunaje, kam před dvěma sty lety připlouvalo po plavebním kanálu, kterému se tehdy říkalo krumlovsko-vídeňský, dříví vytěžené na severních úbočích Šumavy na schwarzenberském panství Český Krumlov. Plavci tvrdě pracovali od pěti hodin ráno do sedmi hodin večer s hodinovou polední přestávkou. K překvapení ředitele panství Ernsta Mayera večer nepadli na lože, ale vytáhli z domova přinesené housle, citery a v Čechách tehdy obvyklé dudy. Večer se nad táborem Čechů ozářeným pouze ohni ozývaly české lidové písničky a melodie, ředitel panství byl překvapen, když plavci dokonce tancovali, přestože tanec není tím nejlepším způsobem k odpočinutí unavených údů. Po dlouhém večeru a krátké noci plavci z jihu Čech opět stáli s plavebními háky u vykládacích kanálů a nebyly na nich znát stopy únavy.

Projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu v sobě spojuje folklorní setkání, vyprávění pohádek z obou stran Šumavy, ukázky práce uhlířů a dřevorubců, lidová řemesla, mši svatou i ukázky plavení dříví.
Jen jednou během plavební sezóny plavou polena nedaleko bavorských hranic - vždy v první polovině září. Letos to bude v sobotu 11. září.

Plavební ředitel Hynek Hladík provedl v pátek 3. září kontrolu Schwarzenberského plavebního kanálu mezi potoky Světlá voda a Stocký (Ježový) potok nedaleko od bavorských hranic a poté vydal tento plavební rozkaz:
Plavební rozkaz č.10/2010 k provedení ukázkové plavby dříví
Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví v sobotu dne 11. září 2010 nedaleko bavorských hranic.
Plavbu nařizuji provést od sáhového kamene 1 po Stocký (Ježový) potok.
Splaveno bude zhruba čtvrt sáhu palivového dřeva. Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.
Nástup personálu bude o druhé hodině po poledni u Rosenauerova pomníku.
Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.
Obecní úřady, hostince a hotely v oblasti Schwarzenberského plavebního kanálu žádám o vyvěšení tohoto mého plavebního rozkazu na veřejném místě.
Hynek Hladík, plavební ředitel
Jak se dostanete k Rosenauerovu pomníku nedaleko bavorských hranic?
Od Stožce nejlépe na kole po silničce do Nového Údolí, zde po červené turistické značce po asfaltové silničce vlevo až ke Schwarzenberskému
plavebnímu kanálu. O něco blíž je to z bavorské obce Haidmühle, kde můžete zaparkovat (na placeném parkovišti) nedaleko hranic. Z parkoviště můžete jít pěšky či jet na kole na křižovatku v bývalé osadě Nové Údolí, kde se dáte po červené značce směrem ke Třístoličníku.

Co, když se někdo bude chtít stát na odpoledne plavcem?
Určitě pro každého najdeme práci, budeme mít sebou jistě i nějaký plavební hák.

Ukázkou plavení dříví nedaleko bavorských hranic už skončí letošní plavební sezóna?
Ne! Poslední letošní akce na Schwarzenberském plavebním kanálu bude o týden později, v sobotu 18. září, shodou okolností také na hranicích, ale ne na bavorsko-českých, ale na rakousko-českých u hraničního potoka Ježová / Iglbach. S programem začneme již ve dvanáct hodin.

V desátém plavebním rozkazu se píše, že 11. září se plavit bude k Ježovému potoku, teď zase mluvíte o hraničním potoku Ježová / Iglbach. Jde o jeden a ten samý potok?
Od potoka Ježová / Iglbach je to ke Stockému (Ježovému), potoku s německým názvem Igelbach, je to celých čtyřicet kilometrů. Ježová / Iglbach je hraničním tokem na česko-rakouských hranicích pod Svatým Tomášem, Stocký (Ježový) potok je nedaleko česko-bavorských hranic pod Třístoličníkem.

Ing. Hynek HladíkRazitko 2
plavební ředitel
hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com

Zveřejněno 03.09.2010 v 23:25 hodin


Copyright 1998-2023 © Luděk Šorm