[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Jihočeský kraj


Na Jeleních vrších poplují klády a polena

Tisková zpráva: NA JELENÍCH VRŠÍCH POPLUJÍ KLÁDY A POLENA 20.7.2008

Další ukázka plavení dříví bude v neděli 20. července 2008 na Jeleních Vrších. Plavební ředitel Hynek Hladík přečte svůj letošní pátý plavební rozkaz ve dvě hodiny odpoledne na okraji lesa pod lesovnou.

Hladík

Plavci - lesníci a strážci z Územního pracoviště Stožec Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava spolu s diváky vhodí potom klády a polena do proudící vody v kanálu, aby je po zhruba půl druhého kilometru dlouhé pouti vytáhli nedaleko potoka Hučice.

Hladík

Stavba Schwarzenberského plavebního kanálu byla zahájena 4. května roku 1789 ve zhruba 30 km vzdálené bývalé osadě Růžový Vrch (Rosenhügel) pod Svatým Tomášem. Na Jelení Vrchy došel kanál v roce 1789. Ještě v tom roce bylo splaveno palivové dříví z Jeleních Vrchů přes Růžový Vrch, kde překonalo hlavní evropské rozvodí, k řece Grosse Mühl a po ní až k Dunaji. Po tomto evropském veletoku bylo dříví dopravováno do metropole monarchie na lodích či vorech. Během sta let "zlatého věku" plavebního kanálu (1793 - 1892) bylo dopraveno ze Šumavy do Vídně téměř 8 milionů prostorových metrů dřeva. V polovině dvacátých let devatenáctého století byl kanál prodloužen až k bavorským hranicím, při tom byl postaven i více než 400 m dlouhý plavební tunel u Jeleních Vrchů. V osmdesátých letech předminulého století byl kanál ve své horní části upraven pro dopravu dlouhého dříví, byl postaven i tak zvaný Želnavský smyk, který spojil kanál s Vltavou a umožnil plavení dříví k nově postavené železniční trati z Českých Budějovic. Plavení palivového dříví pro Vídeň bylo ukončeno v roce 1892, provoz plavebního kanálu byl ukončen v roce 1964.

Ukázka plavení dříví je součástí projektu Setkání s tradicí na Schwarzeneberském plavebním kanálu, který je spolufinancován z grantu a příspěvku Jihočeského kraje. Hlavním sponzorem je s.p. Lesy České republiky. Spoluorganizátory projektu jsou Rakouské kulturní fórum v Praze, obec Nová Pec a Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Partnerem projektu je rakouský Tourismusverband Böhmerwald.

Další partneři a sponzoři jsou uvedeni na www.schw-kan.com a na plakátech.

Ing. Hynek Hladík
plavební ředitel a manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu
Česká 677
38301 Prachatice
tel. +420 602272442
fax +420 388317609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
web: www.schw-kan.com v češtině

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 14.07.2008 v 21:48 hodin


Copyright 1998-2020 © Luděk Šorm